تاثير رنگها بر چيدمان دکوراسيون داخلي

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  برچسب ها


  تاثير رواني که رنگ هاي به کار برده شده در دکوراسيون داخلي بر انسان ميگذارند از نظر علمي به دو بخش قابل تقسيم است :


  تاثير رنگها در چيدمان دکوراسيون داخلي بدين گونه توضيح داده مي شود:


  1:  اولين تاثير رواني حاصل از رنگها در دکوراسيون و محيط اطراف به دريافت حسِ رنگي که از طيف مرئي ناشي نشده باشد مربوط است که به صورت حس ذهني تعريف مي شود. اگر چشمانمان را ببنديم و آنگاه فشار ملايمي روي پلکها ايجاد کنيم ميبينيم که احساس رنگ ، بصورت فام دار به وجود ميآيد که اين يک اثر ذهني از رنگ است و واقعي نميباشد . دليلِ ديدن رنگ ذهني به دو پديده مربوط است که بسيار به هم نزديکند : يک تصوير حاصل از رنگ ، که مربوط است به حس رنگ بعد از گذر از تاثير محرک که به آن کنتراست گفته مي شود.  ديگري که تباين ناميده مي شود ناشي از احساس بصري است که همان لحظه پس از قطع تحريک عامل خارجي حاصل ميشود . بنا بر اين توضيحات تصاوير دو گونه هستند، منفي و مثبت: احساس ديدن ِ رنگي مکمل آن رنگ که ديده شده همان پس تصوير منفي ميباشد. مثلاً رنگ سبز که پس تصويرِ رنگ قرمز است . اگر رنگ احساس شده همان رنگ محرک باشد اين پس تصوير مثبت ميباشد. مانند رنگ قرمز که در فام و پس تصوير، همان رنگ قرمز است.


  پس تصوير منفي هنگامي رخ ميدهد که بعد از ذخيره شدن به يک محرك شديد، چشمها به يک سطح سفيد خالي و يا خاکستري معطوف شوند، علت پس تصوير مثبت را تداوم روند شيميايي در شبکيه پس از رفع اثر محرك، ذکر ميکنند، درباره علت پس تصوير منفي، غالباً روند خستگي شبکيه را مطرح، مي سازد.


  2 : اثرات ذهني رنگهاي عيني: زمينه ديگر ملاحظه روانشناختي، به احساسهاي معيني مربوط ميشود که رنگهاي عيني موجود در فضاي اطراف و دکوراسيون داخلي در بيننده ايجاد ميکنند؛ به عبارت ديگر در اينجا رابطه رنگهاي عيني با اثرات ذهني شان مورد بحث است . مثلاً آشکاراست که برخي فامها، پيش آينده هستند و موجب مي شوند که اشيا نزديکتر به نظر آيند ؛ بر عکس، برخي فامها پس رونده هستند و موجب ميشوند تا اشيا دورتر به نظر آيند . همچنين فامهاي داراي طول موج بلندتر (مثل قرمز و نارنجي) گرمتر از فامهاي طول موج کوتاهتر (مثل آبي و سبز) احساس ميشوند . احساس گرمي و سردي، پيش آيندگي وپس روندگي در واقع اثرات ذهني رنگهاي عيني هستند که از جنبه روانشناسي رنگ و نه از جنبه فيزيولوژيک رنگ، مورد بحث قرار ميگيرد .


  درباره تاثير رنگها در چيدمان دکوراسيون داخلي ، دکوراسيون منزل و طراحي داخلي فضاهاي اداري ، تجاري و .... ميتوان اينگونه توضيح داد که:


  همه ما اهميت رنگها را بارها و بارها در زندگي و محيط اطرافمان حس کرده ايم . اين عنصر اساسي در چيدمان دکوراسيون منزل نيز نقش بسيار تأثيرگذاري دارد. بنابراين، با استفاده درست  از آن مي توانيم خانه اي شاد و محيط کاري دل انگيز و امن داشته باشيم . به همين دليل لازم است زبان و معناي رنگها را بدانيم تا بدرستي از آنها استفاده کنيم . به طور کلي رنگها دو دسته اند : رنگهاي اصلي که شامل زرد، آبي، قرمز هستند و رنگهاي فرعي نظير سبز، بنفش، نارنجي، زرد مايل به سبز، سبز مايل به آبي، آبي مايل به سبز، بنفش مايل به قرمز و ... که از ترکيب رنگهاي اصلي به وجود مي آيند . البته، تقسيم بندي ديگري هم براي رنگها مطرح ميشود . به اين ترتيب که آنها را در دو گروه رنگهاي گرم و سرد قرار مي دهند . براي تشخيص اين مسأله بايد در چرخه رنگ خطي از زرد به بنفش بکشيد. رنگهايي مثل سبز و فيروزه اي که در ترکيب آنها آبي به کار رفته، در سمت چپ خط قرار دارند که به عنوان رنگهاي سرد ناميده مي شوند . اين رنگها به طور کلي خاصيت آرام بخشي دارند . رنگهايي نظير صورتي، نارنجي و ... در طرف راست خط قرار دارند و در ساختمان آنها قرمز به کار رفته که به عنوان رنگ گرم شناخته مي شوند . بنابر پژوهشهاي متعدد، اين گونه رنگها بيانگر احساسات مختلف هستند که از خوش بيني محضتا خشونت شديد را در بر مي گيرد .


  متناسب با فضاي خانه از الگوهاي هماهنگ زير درچيدماندکوراسيون منزلميتوان استفاده کرد:


  1)الگوي تک رنگ در طراحي داخلي منزل : هنگامي که از يک رنگ خاص براي چيدمان فضاي زندگي و کار استفاده کنيم از الگوي تک رنگ بهره مرده ايم.


  2)شيوه استفاده از کنتراست در دکوراسيون داخلي : در الگوي کنتراست ميتوانيم از دو رنگ متضاد مانند نارنجي و آبي استفاده کرده و بدين طريق فضايي متفاوت آنگونه که دوست ميداريم ايجاد کرد .


  3)الگوي استفاده از رنگهاي مشابه : در اين روش اگر رنگ سبز را انتخاب مي کنيد، مي توانيد براي تکميل از رنگهاي يشمي ، سدري و ... استفاده نماييد.


  4)به کارگيري رنگهاي مختلف در طراحي داخلي : اين شيوه به صورت معمول زياد استفاده مي شود، اما بايد توجه داشت در اين روش، هماهنگي رنگها در دکوراسيون و چيدمان دقيق صورت بگيرد تا از نظر زيباشناسي دکوراسيون داخلي زيبا و چشم نواز باشد .


   


  لطفا براي مشاده پروژه هاي دکوراسيون مغازه ، دکوراسيون اداري و تجاري ، بازسازي ساختمان و مقالات معماري و دکوراسيون داخلي روي قسمت هاي پر رنگ کليک کنيد.


   


  منبع: سايت معماري و دکوراسيون داخلي شاه توت

  نویسنده : بازدید : 32 تاريخ : جمعه 10 دی 1395 ساعت: 16:15
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورهاads-123